Kryesia e PD ka miratuar emrat e fundit të kandidatëve në primare për 18 Bashki ditën e djeshme, teksa më herët kishte publikuar emrat dhe për 26 bashki të tjera. Në total janë publikuar kandidatët për primaret në 44 bashki.
Komisioni i Organizimit dhe Kontrollit të Operacione Elektorale, gjatë këtyre ditëve mori në shqyrtim të gjithë dokumentacionin e ardhur, për kandidatët e propozuar apo të vetë propozuar.
Kryesia pasi shqyrtoi kandidaturat, mori vendim që kandidatët e mëposhtëm kanë marrë miratimin e kryesisë dhe do të garojnë për primare. Lista me emrat e kandidatëve zyrtarë për Primaret në 44 bashkitë e vendit:
1. Bashkia Elbasan Luciano Boçi
2. Bashkia Tiranë Adriana Kalaja, Belind Këlliçi, Enkelejda Fejzo, Fatmir Merkoçi, Gerti Bogdani, Ilir Alimehmeti, Julian Deda
3. Bashkia Shkodër Bardh Spahija
4. Bashkia Durrës Armand Dervishi, Fatjon Kosta, Igli Cara
5. Bashkia Librazhd Agron Mekshi, Arjanit Leka, Mereme Zeneli, Shaqir Kuka, Shefki Çota, Ndriçim Lila
6. Bashkia Përrenjas Mehdi Leka, Suzana Topi
7. Bashkia Gramsh Hasim Çekrezi, Kodhel Çala
8. Bashkia Peqin Albert Kurti, Mustafa Pashja
9. Bashkia Belsh Bedri Qypi, Dritan Cani
10. Bashkia Berat Kejdi Spahiu, Sazan Guri, Zija Ismail
11. Bashkia Lushnje Eduart Sharka, Erion Kerçuku, Eurion Iliazi
12. Bashkia Patos Ardian Rama, Gazment Halimi, Sofie Alushaj
13. Bashkia Mallakastër Neim Begaj, Resmi Shanaj
14. Bashkia Roskovec Dhurata Malka, Nazar Plaka, Erdit Hazizaj
15. Bashkia Divjakë Aurel Malko, Gjergj Janko
16. Bashkia Korçë Entela Dvorani, Gjergji Gjata, Ledina Alolli
17. Bashkia Maliq Alfred Beberi, Alfred Gega
18. Bashkia Kukës Atmir Sinamati
19. Bashkia Tropojë Besnik Dushaj, Feride Rahmanaj, Mimoza Hardajmataj, Xheme Nezaj, Jordan Memia
20.Bashkia Has Bledar Lushi, Miftar Dauti, Nazlie Laçi
21. Bashkia Vlorë Alta Haluci, Hysmni Sharra, Luman Kapaj, Nada Daullja
22. Bashkia Selenicë Bejto Alliaj, Dhurata Meçorapaj, Leonard Rakipaj, Jani Dapaj, Klajdi Runaj, Sezai Balilaj
23.Bashkia Delvinë Bati Çuçuri, Hasan Alizoti, IIir Mehmeti
24. Bashkia Sarandë Ardit Cikuli, Armand Magllara, Robert Haxhi, Spiro Vaso, Ilir Nikollo
25. Bashkia Konispol Aleksandër Loloshi, Fatmir Shero
26. Bashkia Shijak Agim Rameta, Fabardh Gjata, Astrit Hoxha, Ilner Vora
27. Bashkia Vau i Dejës Kolë Pashuk Shaben, Zef Kin Hila
28. Bashkia Pukë Astrit Agim Kuçi, Demir Qamil Hyseni, Ndue Zef Suma, Rrok Ndrec Dodaj
29. Bashkia Dibër Alketa Sefer Agolli, Besnik Izet Alku, Fadil Mehmet Begu, Ismail Fiqiri Uka, Margarita Murat Markja, Përparim Dali Noka,
30. Bashkia Mat Bukurosh Kujtim Ballabani, Lindita Zenel Doda, Skënder Abaz Gjuci, Ymer Beqir Barçi, Nezir Rizvani
31. Bashkia Klos Basir Ibrahim Çupa, Bedri Selman Hoxha, Veri Kadri Kuka
32. Bashkia Lezhë Ergin Llesh Mataj, Kristian Pashk Gjidodaj, Maksim Gjin Kola, Pashk Preng Gjoni, Pashk Prengë Ndoci, Salvador Pretash Kacaj
33. Bashkia Mirditë, Aleksandër Gjok Lala, Albert Dod Mëlyshi, Artur Mark Lazri, Gjon Gjetë Ndoj, Martin Dedë Biba, Saimir Fran Kola
34. Bashkia Kurbin, Alfred Pjetër Daçi, Behar Adem Haxhiu, Dalmion Ilir Dodaj, Edmond Lek Shkoza, Gjergj Pal Oroshi, Gjevalin Ndoc Miri, Lindita Françesk Toma
35. Bashkia Kavajë, Eris Petrit Xhihani, Fisnik Ymer Qosja, Isa Nysret Sakja
36. Bashkia Vorë, Agim Luftulla Subashi, Indrit Fatmir Hoxha
37. Bashkia Rrogozhinë, Shkëlqim Hamid Hoxha, Shkëlqim Halit Kalemi
38. Bashkia Pogradec Oligert Vikon Muçllari, Zini Halil Tollozhina
39. Bashkia Devoll Arben Fiqiri Miza, Elvis Jani Hajdërlli, Vojsava Hekuran Bregu, Xhensina Istref Kapo
40. Bashkia Fier Albano Gjysho Zhapaj, Artur Zylal Mahmutaj, Denisa Neim Muçaj, Ermal Saba Hamataj, Evdar Ilirjan Kodheli
41. Bashkia Ura Vajgurore, Florian Feim Muhametaj, Thoma Todi Rumnici, Gentian Haki Meçi
42. Bashkia Kuçovë Lefter Novrus Maliqi, Brikena Kozma Koroveshi
43. Bashkia Poliçan Behar Veli Xhaferaj
44. Bashkia Skrapar Besnik Sali Osmeni, Eugen Xhelal Mustafallari